kurumsal

KURUMSAL

Sütka Süt Ürünleri ve Canlı Hayvancılık San. ve Tic Ltd. Şti. “Sağlıklı Hayvan ve Sağlıklı Süt” ilkesiyle kendi bölgesinde önder işletme olmanın yanı sıra, ülke hayvancılığında gerek yetiştiricilere, gerekse bu sektöre yatırım yapacak kişilere örnek olmak amacı ile 2011 yılında Gaziantep’te kurulmuştur. Kurulduğu günden itibaren ülke ihtiyacı olan sağlıklı süt, sağlıklı et ve  üstün genetik vasıflara sahip düve yetiştirme amacı doğrultusunda her zaman hayvan sağlığına ve genetiğine önem vermiştir. İşletmenin birincil amacı üstün genetik özelliklere sahip damızlık düve yetiştirerek ülke hayvancılığındaki bu açığın kapatılmasına katkıda bulunmaktır. Tarımsal üretim çalışmaları da sürdüren Sütka Süt Ürünleri ve Canlı Hayvancılık San. ve Tic Ltd. Şti. bu alanda da yapmış olduğu yatırımlarla “sözleşmeli çiftçi projesini de hayata geçirerek kırsal alandaki aile işletmeciliği yapan çiftçilerin kaliteli ürün yetiştirme ve yüksek gelir elde etmesini sağlamaktadır.

Sütka Süt Ürünleri ve Canlı Hayvancılık San. ve Tic Ltd. Şti. 2011 yılında 150.000m2 kurulu arazisinde 1500 sağmal kapasitesi ve 24x2 sisteminde sağımhanesi ile beraber faaliyete başlamıştır. Amerika’dan 2011 yılı başında ithal edilen 450 adet gebe düve ile birlikte işletme Faaliyete başladığı yılda çip’li hayvan kimlik tanımlama sistemi, bilgisayarlı sağım ünitesi, üstün teknoloji yemleme istasyonu ve modern hayvan barınaklarını bünyesinde barındıran  örnek bir çiftlik haline geldi.

2013 yılında, Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı’nca verilen “Tüberculosis ve Brucellosis Hastalıklarından Arilik Sertifikası’nı alan ve halen de bu belgeyi koruyan Sütka Süt ve Besi Çiftliği, böylece amacı olan sağlık konusundaki başarısını belgeledi. İşletmede dünya boğa sıralamasındaki ilk 100 içinden eşleştirme sonucu tespit edilen genetiği yüksek düzeyde olan boğaların spermaları kullanılarak, üniform bir sürü amacına ulaşılmıştır.

Pratik Menü